Genel

USB4 Nedir ve Ne Gibi Faydalar Sağlar

Yeni nesil veri aktarımı burada: USB4. Bu doğru! USB4’ün boş alanı olduğundan, bu karardan sorumlu akıllı pazarlamacılar kendilerini aştılar.

USB4’ün avantajlarını, USB4 ile Thunderbolt 4 arasındaki farkları ve yeni bağlantının taşınabilir şarjınızı nasıl etkileyeceğini öğrenmek için yazımıza göz atın!

USB4 Avantajları

Beklediğiniz gibi USB4 teknik özellikleri, çantanızda bulunabilecek USB kablolarına göre birçok iyileştirme içerir. Örneğin, USB4 daha hızlıdır, daha işlevseldir ve Thunderbolt 4 ile gelişmiş uyumluluğa sahip olacaktır.

Hız İsteyenler İçin

USB 3.2’nin mevcut maksimum aktarım hızı 10 Gbps’dir ve bu hızlı görünmektedir. Ancak Thunderbolt 3, 40 Gbps veri aktarımına sahipti. USB4 hem 20 Gbps hem de 40 Gbps hızlarına sahiptir.

Neden iki aktarım hızı seçeneğine sahip olmak istiyorsunuz? Çoğu insanın verileri yüksek hızda aktarmaya ihtiyacı yoktur. Sonuçta artık işlerimizin çoğu cloud üzerinde yapılıyor. Ancak video veya yazılım gibi büyük dosyalarınız varsa 40 Gbps sürümüne sahip olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz.

DisplayPort 2.0

Hızlı veri aktarım hızlarına ek olarak USB4, bir ekranı bir bilgisayara veya başka bir kaynağa bağlamak için USB-C bağlantısını kullanmanıza olanak tanır. USB4, yüksek kaliteli video sağlamak için DisplayPort 2.0’ı kullanır.

DisplayPort alt modu,  Type-C bağlantısının videoyu 8K HDR olarak iletmesine olanak tanır. Bu, Roku, Amazon Fire ve projektörler gibi TV alternatifleri için bir fırsat dünyasının kapılarını açıyor. HDMI kabloları ve DisplayPort kabloları hemen bir yere gitmese de önünde sonunda geçmişte kalmış olabilirler.

İki ekranı iki ayrı USB/TB kablosuyla bağlayabileceksiniz. Bu, zincirleme bağlantı adı verilen bir süreçtir. Ekranlar doğru bağlantı noktalarına sahipse bu tür bir bağlantı aracılığıyla iki adet 4K ekrana sahip olabilirsiniz.

Uyumluluk

Yeni USB özellikleri Thunderbolt 4 ile tamamen uyumlu olacaktır. Şu anda Thunderbolt 3, çoğunlukla USB 3.x ile uyumludur. Ancak bu uyumluluk olması gerektiği gibi çalıştığında bile aktarım hızları USB’nin daha yavaş aktarım hızlarıyla sınırlıdır.

 

USB4 ve Thunderbolt 4 karşılaştırması

USB4’ün yeni özelliklerini okuyorsanız ve Thunderbolt 3 ve 4’e çok benzediğini düşünüyorsanız haklısınız. Çoğunlukla USB4 ve Thunderbolt 4 aynıdır. Her iki standart da maksimum 40 Gbps veri aktarım hızına sahiptir. Her iki bağlantı türünde de video aktarımı için DisplayPort 2.0 bulunur. İki standardı farklı kılan şeyin ne olduğu konusunda kafanızın karışması kolay olacaktır. Thunderbolt 4 çoğunlukla USB4’ten daha iyidir.

 

 

Tek Aktarım Hızı

Thunderbolt’un yalnızca 40 Gbps’lik tek bir aktarım standardı vardır, ancak USB4’ün iki olası aktarım hızı vardır. Hızlı veri aktarımı istediğiniz bir şeyse Thunderbolt 4 bağlantısını seçmek daha kolay olacaktır.

 

 

 

Bağlantıyı Tanımlama

Çeşitli USB nesilleriyle karşılaştırıldığında Thunderbolt 3 ve 4’ü tanımlamak çok daha kolaydır. Şu anda çok az sayıda USB4 cihazı mevcut. Ancak bir sorun, şirketlerin uygun kablo neslinin logosunu nadiren öne çıkarmasıdır.

Bix BXCC242 USB4 Thunderbolt 3/4 Uyumlu USB-C IF 240W 40Gbps 8K 60Hz UHD Şarj, Data ve Görüntü Kablosu İncelemek için Tıklayın!