Genel

Araç Şarj Aleti Nasıl Seçilir?

Araç Şarj Aleti Nasıl Seçilir?

Her araç bir araç şarj cihazıyla donatılmaz ve tüm araç şarj cihazları bizim istediğimiz şekilde şarj etmez. Bu blog yazısı, insanları araç şarj cihazı seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirmektir.

Araba Çıkışı

Araba kullanıyorsanız, çakmağın takıldığı araba prizini neredeyse kesinlikle biliyorsunuzdur. Ancak bu cihazın birçok ismi var. İsimlerden bazıları çakmak yuvasını, araba elektrik prizini veya otomobil yardımcı elektrik prizini içerir. Bu yazımızda bundan araba prizi olarak bahsedeceğiz.

Başlangıçta sigara yakmak için kullanılmak üzere tasarlandı. Giderek artan bir şekilde, bu prizin ana kullanımı elektronik cihazlarımıza DC gücü sağlamaktır. Kendi şarj cihazıyla birlikte gelmeyen araçlar için bu prizler, sürüş sırasında uygun bir şarj almanın tek seçeneğidir.

Düşünülmesi gereken şeyler

Araç şarj cihazı için alışveriş yaparken güç kaynağı, çok yönlülük ve hızlı şarj gibi dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır. Çoğunlukla e-ticaret sitelerinde bulduğunuz herhangi bir şarj cihazı cihazınızı şarj edebilir. Ancak deneyiminizi en üst düzeye çıkarmak için dikkate almanız gereken şeyler var.

Güç kaynağı

Çoğu tüketici watt terimine aşina olacaktır. Bu, bir şarj cihazının güç çıkışını tanımlarken yaygın olarak kullanılan şeydir. Watt, bir şarjın volt çarpı amperine eşittir. ABD’de ve Avrupa’da, araba prizi genellikle 12 volt güç sağlar ve priz genellikle maksimum 10 amper sağlar. Bu, şarj cihazının sağlayabileceği maksimum wattın 120 watt olduğu anlamına gelir, ancak telefonunuzu şarj ederken maksimum şarjı almayı beklemeyin. Hızlı şarj protokolleri ve cihazınızı şarj etmek için ne tür bir kablo kullanıldığı gibi telefonunuzun şarj etme özelliğini etkileyebilecek birçok faktör vardır.

Yani, arabanızda neden fön makinesi kullanamayacağınızı merak ettiyseniz, bunun nedeni fön makinesinin çok fazla güç gerektirmesidir. Yapılan testlere göre bir saç kurutma makinesi yaklaşık 1500 watt’a ihtiyaç duyuyor.

Hızlı Şarj Protokolleri 

Hızlı şarj, telefonunuzun şarj cihazınıza, bunu hızlı ve güvenli bir şekilde yapması için cihazınıza tam olarak nasıl güç sağlayacağını söyleyebilmesinin bir yoludur. Hızlı şarj sizin için önemliyse hızlı şarj protokollerine sahip bir şarj cihazını düşünmelisiniz. Bu şarj cihazı, bir Samsung veya Huawei cihazı hızlı şarj edecek QC 3.0 hızlı şarj protokollerine sahiptir. Aynı zamanda bir iPhone için maksimum şarjı da sağlar.

Çok yönlülük 

Dikkate alınması gereken bir diğer husus, şarj cihazının çok yönlülüğüdür. Bazı araç şarj cihazlarında birden fazla kişinin aynı anda şarj etmesine olanak tanıyan birden fazla çıkış bulunur. Yine de şarj cihazları cihazınıza güç sağlamaktan daha fazlasını yapabilir. Araç şarj cihazınızla ne yapmanız gerekiyorsa yapın, bunun için bir araç şarj cihazı mevcuttur.

Bu Sizin İçin Ne İfade Ediyor?

Dikkate almanız gereken ilk şey, ne tür bir telefona sahip olduğunuzdur. Bir iPhone’unuz varsa, çok fazla güç çeken bir araç şarj cihazına ihtiyacınız yoktur çünkü iPhone daha düşük bir watt ile yavaş şarj olur. Bir OPPO telefonunuz varsa OPPO’nun hızlı hızlı şarj özelliğinden yararlanmak istiyorsanız doğrudan OPPO’dan bir şey satın almanız gerekebilir. Ancak, belki Bluetooth’tan yararlanabilecek eski bir arabanız vardır veya çakmağınızı şarjlı tutmak isteyebilirsiniz.

Çift bağlantı noktalı araç şarj cihazlarının avantajları

Zaman verimliliği

Çift bağlantı noktaları hızlı şarj sistemleridir ve araba ile seyahat ederken cihazlarınızı hızlı bir şekilde şarj edecektir. Çift bağlantı noktaları aynı anda iki cihaz için hızlı şarj olanağı sunarak zamandan tasarruf sağlar.

Daha hızlı şarj

Çift bağlantı noktalı araç şarj cihazlarının şarjı etkilidir. İki bağlantı noktasına sahip olması, şarj hızının daha az olacağı anlamına gelmez. Aksine hızlı olacak.

Eş zamanlı şarj

Bu tür araç şarj cihazının iki USB bağlantı noktası vardır. Aynı anda iki cihazı bağlayıp şarj edebilirsiniz. Bu, iki cihazınızın pili zayıfsa, onları şarj edebileceğiniz ve aynı anda yan yana kullanabileceğiniz anlamına gelir!

Kolaylık

Çift bağlantı noktalı USB şarj cihazlarının boyutu daha küçüktür. Tasarımları oldukça kompakttır; dolayısıyla bu şarj cihazını gittiğiniz her yere yanınızda taşımak ve ihtiyaç duyduğunuzda kullanmak çok kolaydır. Küçük ve kompakttırlar ve arabanın dar alanlarına çakmak gibi kolaylıkla sığabilirler.

Arabada daha az dağınıklık

Arabanızdaki kablo karmaşasıyla uğraşmanıza gerek kalmayacak. Karışıklık yok, sarkan kablo yok, takılan ip yok.

Daha az sayıda şarj cihazı gerekli

Şarj cihazının çift bağlantı noktası, sizi arabanızda farklı türde kablo ve şarj cihazı taşıma zorunluluğundan kurtarır. Çift portlu araç şarj cihazı ile şarj ihtiyaçlarınız çift port şeklinde karşılanır.

Uyumluluk

Bu çift bağlantı noktalı araç şarj cihazları her türlü araç sistemiyle son derece uyumludur. USB tabanlı oldukları için dönümünüzde bulunan herhangi bir mobil cihaz veya gadget ile şarj edilebilirler. Bu, bir Android telefonunuz ve bir iPhone’unuz varsa, aynı çift bağlantı noktalı USB araç şarj cihazını kullanarak ikisini de aynı anda şarj edebileceğiniz anlamına gelir.

Evrensel şarj seçenekleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çift portlu araç şarj cihazları her türlü araç sistemiyle son derece uyumludur. Bu onların herhangi bir sisteme uyumluluğunu ve uygunluğunu evrensel hale getirir. Farklı işletim sistemlerine sahip akıllı telefonlar ve tabletlerle uyumlu çift bağlantı noktalı USB araç şarj cihazı. Bu şarj cihazlarında kullanılan evrensel USB teknolojisi sayesinde her türlü cihazla benzer şekilde çalışırlar.

USB-A ve USB-C bağlantı noktaları

Bir bağlantı noktasının USB-A ve diğerinin USB-C olduğu iki farklı bağlantı noktası vardır. Hem USB-A hem de USB-C bağlantı noktalarına sahip olmak, verimli şarj özelliğiyle zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur.

Bix Hızlı Araç Şarj Cihazlarını İncelemek İçin Tıklayın!