Genel

Bluetooth’un Yapabileceğini Bilmediğiniz 7 Şey!

Bluetooth günlük hayatımızın değişmez bir parçası haline geldi. Ancak çoğu kişi Bluetooth’un yalnızca cihazlarınızı bilgisayarınıza bağlamak veya yalnızca kulaklıklarınızda ses çalmak için olduğunu düşünüyor.

Bu doğru değil! Bluetooth’un diğer yedi kullanımını öğrenmek için okumaya devam edin.

Mobil Oyun 

Mobil oyunların çoğu tek kişilik oyunlardır veya sizi geniş bant bağlantısı kullanarak çevrimiçi bir yarışmaya bağlar. Ancak yerelleştirilmiş PVP’ye sahip çok sayıda oyun var. Telefonunuzu arkadaşınızın telefonuna bağlayabilir ve bu bağlantıyı kullanarak birebir yarışma yapabilirsiniz. Bir dahaki sefere arkadaşınız size 1V1 yapmak istediğinde, Bluetooth işlevine sahip oyunlar aramalısınız.

Ticari uygulamalar

Bluetooth işletme sahipleri için mükemmeldir. Örneğin büyük bir faktörü Bluetooth kullanarak otomatikleştirebilirsiniz. Bluetooth işaretçileri, üretim sürecini izlemenize ve kablosuz olarak veri aktarmanıza olanak tanır. Ancak küçük işletme sahipleri de bunu kullanabilir. Mobil ödeme sisteminiz varsa satışları otomatik olarak kaydetmek için bu bilgiyi bir sunucuya aktarabilirsiniz.

İnternet Bağlantısını Paylaşma

Bluetooth bağlantısı, telefonunuzdaki WiFi erişim noktasını kullanmaya çok benzer. Ancak Bluetooth bağlantısı aslında Wi-Fi erişim noktası kullanmaya kıyasla pilinizin daha azını kullanır. Geçmişte, aynı anda yalnızca bir cihazı bağlayabiliyordunuz ancak bu, Bluetooth 5.2 standardıyla değişiyor olabilir. Her halükarda, bağlama seçeneği normalde WiFi erişim noktası seçeneğinin altında bulunur, bu yüzden bir ara deneyin.

 

 

 

Dosya transferi

İki telefonu birbirine bağlamanın yanı sıra, dosyaları aktarmak için telefonunuzu bir PC’ye veya tablete de bağlayabilirsiniz. Bu, fotoğrafları, metin belgelerini ve videoları kablo kullanmadan aktarmanıza olanak tanır. Bu gerçekten faydalı, neden insanlar bu işlevi daha sık kullanmıyor?

Ne yazık ki, Bluetooth 5.0’ın veri çıkışı 2 Mbps’dir. Karşılaştırıldığında, bir USB4 veya Thunderbolt 4, verileri 40 Gbps hızında aktarabilir. Yani video aktarımı kabloyla çok daha hızlı olacaktır. Yine de kablonuzu unutursanız Bluetooth kullanma seçeneğiniz vardır.

Reklam

Sadece bir Bluetooth işaretçisine yakın olarak kuponlar ve özel bonuslar alabilirsiniz. Telefonunuzda Bluetooth’unuz etkinse, yakındaki işletmeler için indirimlerden yararlanabilirsiniz ancak indirimli yayın yapan işletmenin yaklaşık 30 metre yakınında olmanız gerekir.

Bluetooth reklamları yalnızca sürüm 5.0’da tanıtıldı, dolayısıyla bu oldukça yeni bir işlev. Yerel işletmelere yönelik indirim bombardımanına uğramaktan endişeleniyorsanız, endişelenmeyin. Bu, isteğe bağlı bir işlevdir, dolayısıyla bu işleve izin vermemeyi seçebilirsiniz ve reklam almayacaksınız.

Ev güvenliği

Bluetooth kullanılarak kontrol edilebilen çok sayıda ev güvenlik sistemi vardır. Kilitler, alarmlar ve güvenlik kameralarının tümü Bluetooth kullanılarak kontrol edilebilir. Bu güvenlik sistemlerinin kendine has avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Olumlu tarafı, Bluetooth kilidini açabilmek, anahtara sahip olmaktan daha güvenlidir. Aynı zamanda oldukça kullanışlıdır ve cebinizdeki yükü hafifletir. Yine de biyometrik taramaya göre daha az güvenlidir. Ayrıca Ring gibi eksiksiz güvenlik sistemleri, her şeyi uzaktan izlemenize olanak sağlamak için Wifi kullanacak.

Bluetooth’un Geleceği?

Elbette, en azından yakın gelecekte, Bluetooth’un en yaygın kullanımı kulaklıklar olmaya devam edecek. Öte yandan, uzak gelecekte şu anda pek göremediğiniz birçok farklı kullanım alanı bulunabilir. Sadece son yıllarda gelişen güçlü bir teknolojidir. Bluetooth’u hiç yukarıda bahsettiğimiz yollardan biriyle kullandınız mı? Umarız Bluetooth’u kullanmanın sizin için yeni olan bazı yollarını göstermişizdir.