Genel

Telefonunuzun Daha Hızlı Şarj Olmasını Sağlamak İçin 5 İpucu!

Telefonunuzun Daha Hızlı Şarj Olmasını Sağlamak İçin 5 İpucu!

Telefonunuzun Daha Hızlı Şarj Olmasını Nasıl Sağlarsınız?

Telefonunuzun dolmasını saatlerce beklemek sıkıcı olabilir. Ancak süreci hızlandırabilecekseniz neden bu kadar uzun süre bekleyesiniz ki? Bu beş şarj hilesi boyunca uzun ve ıstırap verici beklemeye elveda deyin.

Kapatın veya bir kenara koyun

Eğer işleri daha hızlı yapmak istiyorsanız telefonunuzu bir kenarda tutarak kapatabilirsiniz. Bu, telefonunuzun daha hızlı şarj olmasını sağlamanın en açık ve temel yoludur. Telefonunuzu şarj olurken kullandığınızı varsayalım. Bu durumda, etkinliğiniz yenilenen gücü tüketeceğinden süreç daha yavaş olacaktır. Bu yüzden onu bir kenara bırakmanın çok faydası olacaktır.

Üstelik kullanmadığınız zamanlarda dahi telefonunuz çalışmayı durdurmaz. Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak bazı uygulamalar muhtemelen arka planda çalışıyordur ve uygulamaların çok fazla güç tüketmesi hiç de akıllıca değildir. Cihazınızı kapatarak bu uygulamaları sonlandırmış olursunuz.

Serin Tutun!

Aşırı ısınma, telefonlar arasında tipik bir sorundur. Telefonun ömrünü ve şarj süresini de etkiler. Telefon ısındığında işlemciler yavaşlar ve yavaşlayan bir işlemci, daha fazla enerji tüketimi gerektiren daha fazla iş anlamına gelir. Sonuçta bu “domino” şarj sürecini yavaşlatır.

Bunu önlemek için cihazınızı serin tutmanız gerekir. Harika bir telefon, şarj olurken bile verimli bir telefondur. Telefonu serin tutmanın bazı yolları vardır. Arka planda çalışan uygulamaları durdurmanın yanı sıra, telefonunuzu doğrudan güneş ışığından uzak bir alanda da şarj etmek isteyebilirsiniz. Ekstra ısıdan kurtulmak için telefonunuzun kılıfını da çıkarabilirsiniz.

Uçak Moduna Geçin

Telefonunuz uçak modunda daha hızlı şarj oluyor mu? Bunu fark ettiyseniz, yapmaya devam edin. Telefonunu uçak moduna almak, telefonunuzun daha hızlı şarj olmasını sağlamanın en kolay yollarından biridir. Telefonunuz iletişim ve eğlence için tasarlandı. Doğal olarak bunları sağlayan hücresel bağlantı, Bluetooth, radyo ve Wi-Fi gibi özelliklerin çalışması için güç gerekiyor. Bu özellikler, cihazınızı kullanmadığınızda bile pilinizin gücünü tüketir. Uçak moduna geçmek bunu durdurur. Uçak modu, söz konusu işlevlerin cihazınızın gücünü daha az tüketmesini sağlayarak, daha hızlı enerji biriktirmesini sağlar. Çalışmalar, bu hamlenin tam şarj için gereken süreden %25’e kadar tasarruf sağlayabileceğini gösteriyor.

Duvar Prizi Kullanın

Telefonunuzu hızlı şarj etmek istiyorsanız bilgisayarınızda veya arabanızda şarj etmektense duvar prizi kullanmak daha iyi olacaktır. Bunun nedeni, araba ve bilgisayar bağlantı noktalarının duvar prizine (1A) kıyasla sağladığı düşük amperajdır (0,5A). Düşük amper almak cihazınıza zarar vermese de şarjın yavaşlamasına neden olur.

 

Hızlı Şarj Aksesuarlarını Deneyin

Duvar şarj cihazları güvenilir ortaklardır ancak bazen işi gereken zamanda yapamazlar. İşte tam bu noktada Bix şarj cihazı gibi hızlı şarj aksesuarları devreye giriyor. Piyasada çok sayıda hızlı şarj aksesuarı var ve çoğu telefon bunlarla uyumludur. Bix GaN destekli BX20G ve BX21G gibi hızlı şarj cihazları bulabileceğiniz en iyilerden bazılarıdır. Hızlı şarj cihazları, hızlı bir şekilde yükleme yapmanız gerekiyorsa mükemmel hız sunar. Çoğu, telefonunuzu resmi telefon şarj cihazınızdan 1,4 kat daha hızlı şarj edebilir. Ancak güvenliği sağlamak için ucuz marka dışı şarj cihazları yerine Bix veya diğer sertifikalı hızlı şarj cihazlarını tercih etmek daha iyidir.

Özetle…

Daha hızlı şarj etmek, hızlı hareket eden bir günde ve ortamda kullanışlıdır. Telefonunuzu kapatmaktan hızlı şarj cihazlarına kadar yukarıdaki beş şarj tüyosu sayesinde cihazınız için güç artışı sağlamak çocuk oyuncağı olacaktır. Ancak aşırıya kaçmadığınızdan emin olun. Zamanın önemli olduğu durumlarda bu hızlı şarj tüyolarını kullanabilirsiniz, ancak her şarj işleminizde kullanamazsınız. Sonuçta, resmi şarj cihazlarıyla yavaş ama istikrarlı bir şekilde şarj etmek, telefonunuzun ömrü açısından daha iyi olabilir.

Telefon Şarjı hakkında Sıkça Sorulan Sorular

*Şarj Hızımı Nasıl Kontrol Edebilirim?

Telefonun şarj hızının nasıl kontrol edileceği markasına göre belirlenir. Bazı telefonlar Huawei’dekine benzer bir şarj yüzdesi gösterir. Öte yandan bazılarında hızlı şarj sinyali vermek için iki kez “ding” sesi çıkaran Apple telefonları gibi göstergeler bulunur. Telefonunuzda bu göstergeler yoksa şarj hızını takip etmek için Ampere gibi uygulamaları indirebilirsiniz.

*Telefonum Neden Bu Kadar Yavaş Şarj Ediyor?

Arızalı bir kablo ve kısmen takılı bir şarj cihazı, telefonun yavaş şarj olmasının tipik nedenlerinden ikisidir. İlk durumda, yüzey hasarı kabloyu uygunsuz hale getirebilir. İkincisi açıkken, tam olarak fişe takılı olmadığı için güç düzgün bir şekilde şarj gerçekleşmiyor.

Bu ikisinin dışında yavaş şarjın diğer yaygın nedenleri aşırı ısınma ve arka planda çalışan uygulamalardır. Hızlı şarj istiyorsanız Bix SV35 veya diğer sertifikalı hızlı şarj cihazlarını kullanmanızı öneririz.

Piller Neredeyse Dolu Olduğunda Neden Daha Yavaş Şarj Olur?

Şarj voltajı ve çıkış akımı (şarj sırasında telefonunuz açıksa) dinamiktir ve pil neredeyse dolmak üzereyken şarjın yavaşlamasına neden olabilir.

Ayrıca telefonlar sabit bir şarj döngüsüne sahip oldukları için tam olarak şarj edilecek şekilde tasarlanmamıştır. İdeal olarak, kısmen şarj döngüsü sayısına bağlı olan pilinizin ömrünü en üst düzeye çıkarmak ve iyileştirmek için telefonlar yalnızca %80 oranında şarj edilmelidir. Bu göz önüne alındığında, telefonlar artık optimize edilmiş pil şarjı ile donatılmıştır; bu, neredeyse dolmak üzereyken şarjı geciktirmelerine veya yavaşlatmalarına olanak tanır.