Genel

ENC ve ANC: Fark Nedir ve Hangisi Daha İyi?

Ortalama bir insanın haftada yaklaşık 32 saatini müzik dinleyerek geçirdiğini biliyor muydunuz ? Ne için kullanırsanız kullanın, kulaklığınızın kalitesini bilmek çok önemlidir. En iyi kulaklığı bulurken ENC ve ANC arasındaki farkları bilmeniz gerekir.

Peki bu kısaltmalar ne anlama geliyor ve neden önemlidir? Farklılıkları merak ediyorsanız yardımcı olmak için buradayız. Bu terimlere ve sizin için neden önemli olduğuna dair kısa bir genel bakış için okumaya devam edin.

ENC Nedir?

ENC, Çevresel Gürültü Önleme anlamına gelir. Bu kulaklıklar, ses kalitesini artırmaya yardımcı olmak için etrafınızdaki çevresel gürültüyü iptal eder. Peki nasıl çalışıyorlar?

ENC kulaklıklar, fazla karmaşıklaşmadan, gelen ortam gürültüsünü karşı frekansla eşleştirir. Gelen sesleri iptal eden bir frekans verilerek ortam gürültüsü etkili bir şekilde silinir.

ENC’yi terazinin iki tarafını eşitleyen bir şey olarak düşünün. ENC kulaklıkları bir tarafta, gelen frekans ise diğer tarafta. Bu ölçekleri dengeleyerek ENC kulaklığınız gelen ortam seslerini durdurur.

ENC Teknolojisinin Artıları

Başkalarıyla konuşarak vakit geçiriyorsanız ENC teknolojisi harikadır. Bir oyun kulaklığına veya mikrofona yatırım yapıyorsanız ENC idealdir.

ENC’nin yararı, sesinizi daha net hale getirmeye yardımcı olmasıdır. Konuşurken arka planda çok fazla gürültü olmayacak ve kendinizi net bir şekilde duyabileceksiniz. Ayrıca gelen ses size de daha net gelecektir.

Çoğu kişi, kulaklıklarını başkalarıyla iletişim kurmak için kullanıyorsa ENC kulaklıklara yatırım yapar. Başkalarını aradığınız meslekler ENC kulaklıklar için mükemmeldir. Diğerleri ise bunları iletişimin önemli olduğu çevrimiçi oyun gibi hobiler için kullanıyor.

ENC Teknolojisinin Eksileri

Tüm gürültü önleyici kulaklıkların ortak sorunu, sizi çevrenizden habersiz hale getirmeleridir. Ortam gürültüsünü iptal ederek çevrenize daha az tepki verebilirsiniz.

Evde yalnız olduğunuzda bu çok büyük bir zarar değildir. Genellikle çevrenizi taramadan evinizde kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

Ancak şehir dışındaysanız çevrenizi iptal etmek tehlikelidir. Sizi arayan birini kaçırabilirsiniz, acil bir durumu duyamayabilirsiniz veya yönü yanlış duyabilirsiniz.

Özellikle ENC için birincil dezavantaj yüksek fiyattır. ENC kulaklıklar ortalama kulaklık çiftinden daha pahalıdır. Düşük kaliteli bir çift satın alırsanız ses engellemeyi fark etmeyebilirsiniz bile!

 

ANC Nedir?

ANC, Aktif Gürültü Önleme anlamına gelir. ANC kulaklıkları ENC kulaklıklarına benzer şekilde çalışır. Bu kulaklıklar gelen sesleri iptal eden bir frekans üretecektir.

ANC, kulaklıklar yerine baş üstü kulaklıklarda en iyi sonucu verir. Ayrıca dinleme deneyimine daha çok odaklanırlar.

ANC Teknolojisinin Artıları

ANC’nin birincil faydası, size daha iyi bir dinleme deneyimi sunmaya odaklanmasıdır. Çoğu kişi bu nedenle müzik ve oyun için ANC kulaklık kullanıyor.

ANC kulaklıkları genellikle baş üstü kulaklıklar olduğundan sabit aktiviteler için de daha iyidirler.

ANC Teknolojisinin Eksileri

ANC teknolojisinin birincil dezavantajı, kulaklıkların uyumlu olması gerektiğidir. Bazı kulaklıklar özellikle ANC düşünülerek üretilmiştir. Bu kulaklıklar olağanüstü çalışır ve ortam gürültüsünü engelleme konusunda mükemmeldir.

Kulaklığınız ANC uyumlu değilse bu teknolojiden yararlanamazsınız. Bu nedenle ANC kulaklık isteyen kişilerin özellikle bunlara yatırım yapması gerekiyor.

ANC ayrıca düşük hacimlerde de iyi çalışmıyor. Sessizce çaldığınız müzik genellikle ANC önlemleri nedeniyle boğuluyor.

Aynı şey oyun oynamak, film izlemek ve kulaklığınızın diğer kullanımları için de geçerlidir. Sesi açmak bu sorunu çözebilir ancak herkes sesin yüksek çıkmasını istemez .

ENC ve ANC

Artık ENC ve ANC hakkında daha fazla şey bildiğimize göre hangisi en iyisi? Kısa cevap, tercihlerinize bağlı olmasıdır.

Benzer teknolojiler olmalarına rağmen ikisi farklı rolleri yerine getiriyor. Bunları her zaman birbirinin yerine kullanmazsınız.

Bu nedenle, belirli bir durumda ENC ile ANC’yi yargılamak en iyisidir. ENC bazı ayarlarda ANC’den daha iyidir, oysa ANC diğerlerinde ENC’yi yener.

Hangisini kullanacağınıza karar verebilmeniz için her birinin kullanım durumlarından bazılarını burada bulabilirsiniz.

ENC Ne Zaman Kullanılır?

ENC kulaklıklar iletişim için idealdir. Birçok kişi ENC kulaklıklarını iş bilgisayarları, oyun kulaklıkları ve benzeri uygulamalar için kullanıyor.

ENC kulaklıklar genellikle daha yüksek ses çıkış kalitesine sahiptir. Ancak gelen ses kalitesi bazen ANC kulaklıklardan daha düşüktür. Belirleyici faktör, kullandığınız kulaklığın kalitesidir.

ANC Ne Zaman Kullanılır?

ANC kulaklıklar, dış dünyayı engellemeniz gerektiğinde parlar. Odaklanmanıza ve dikkatinizin dağılmasını önlemenize yardımcı olması için ANC kulaklıklarını kullanabilirsiniz. ANC kulaklıklar tek başına oyun oynamak, ders çalışmak, çalışmak ve diğer durumlar için idealdir.

Birçok kullanıcı işe gidip gelirken ANC kulaklık kullanacak. Ses engelleme özellikleri, yoğun bir tren veya otobüsün gürültüsünü dışarıda tutmaya yardımcı olur. Trende ders çalışmak gibi işe gidip gelirken çalışıyorsanız bu ideal bir kullanım durumudur.

Öneriler

 

Bix H1 ANC Soundcraft Hibrit Aktif Gürültü Engelleme Özellikli Kulak Üstü Kulaklık, mükemmel pil ömrü ve gürültü azaltma sağlayan hibrit bir ANC’dir.

İncelemek İçin Tıklayın!

Diğer Kulaklıklarımız İçin Buraya Tıklayın!

En İyi Ses Kalitesini Bulma

ENC vs. ANC, her ikisinin de ayrı kullanımlarda mükemmel olması nedeniyle seçilmesi zor bir kazanan… Günlük işe gidiş gelişleriniz için gürültü önleyici kulaklık arıyorsanız, aktif gürültü önleyici kulaklıkları öneririz. Oyun kulaklığı veya iş kulaklığı için çevresel gürültü engellemeyi öneriyoruz.

Size en uygun kulaklıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin! Daha fazla ürün önerisi ve incelemesi için kapsamlı sitemize de göz atabilirsiniz.