Genel

Kablosuz Şarj Ne Kadar Hızlı Olabilir

Kablosuz şarj henüz başlangıç ​​aşamasında olsa da teknoloji hızla gelişiyor ve önümüzdeki birkaç yıl içinde yaygınlaşması bekleniyor.

Kablosuz şarj cihazı, akıllı telefonunuzun veya diğer cihazınızın enerji kazanmak için emdiği bir manyetik alan oluşturarak çalışır. Cihazınızı kablosuz bir şarj pedinin üzerine yerleştirdiğinizde, cihazınızdaki yerleşik bir bobin, bataryaya güç sağlamak için manyetik alandan enerji alır ve “toplar”.

Kablosuz Şarj Şu anda Ne Kadar Hızlı?

Qi, cep telefonlarını şarj etmek için iki özellik sunar: Temel Güç Profili (BPP) ve Genişletilmiş Güç Profili (EPP).

Bu profiller, ekstra elektriği ısı olarak boşa harcamadan güç aktarımını 15 watt’a çıkarır. Bu, cihazlarınızın içindeki yerleşik bobinin yüzde 300 güç artışı sağladığı ve dolayısıyla telefonunuzu aşırı ısınmadan daha hızlı şarj edebileceği anlamına gelir.

İki profil teknik olarak farklı olsa da EPP kablosuz şarjı BPP’den daha hızlıdır. Ayrıca Qi açık bir standart olduğundan EPP, daha hızlı şarjı destekleyecek şekilde özelleştirilebilir.

Yine de akıllı telefonunuzun türü ve watt değeri, bir kablosuz şarj cihazının cihazınızı ne kadar hızlı ve verimli bir şekilde hızlandırabileceğini önemli ölçüde etkileyebilir.

Örneğin, kablosuz bir şarj cihazını hızlı şarj özellikli bir telefonla eşleştirmek, cihazınızı 30 dakikada yaklaşık yüzde 50’ye veya 90 dakikada tam şarja kadar şarj edebilir.

Bu, kablolu şarja göre nispeten daha yavaş olsa da, bir süre öncesine göre önemli ölçüde daha hızlıdır.

Watt ile ne alakası var?

Watt, şarj cihazınızdan akan gücün genel ölçümüdür.

Yüksek wattlı bir şarj cihazının telefonunuzu daha hızlı şarj etmesini beklersiniz, ancak bu her zaman doğru değildir. Bazı durumlarda, 15 watt’lık bir model yerine 10 watt’lık kablosuz şarjı tercih etmeniz daha iyi olur.

Bu nedenle, kablosuz şarj cihazı satın alırken watt değerinin ötesine bakmanız gerekir. Ayrıca telefonunuzun güç kapasitesini ve şarj cihazını nasıl kullanmayı planladığınızı da göz önünde bulundurmalısınız.

İdeal olarak, cihazlarınızdan mümkün olan en hızlı kablosuz şarjı elde etmek için ihtiyacınız olan tek şey 10 watt’tır. Yani ister 10 watt’lık ister 15 watt’lık bir versiyon satın alın, şarj cihazı telefonunuzun kaldırabileceği maksimum güç çıkışına otomatik olarak ayarlanacaktır; bu çoğu durumda 10 watt’tan düşüktür.

Şu anda Ne Tür Kablosuz Şarj Cihazlarımız Var?

İki ana kablosuz şarj cihazı türü vardır. Bir sürümün diğerine göre seçimi, iPhone veya Android akıllı telefona sahip olmanıza bağlıdır.

iPhone’unuzu kablosuz olarak şarj etmek için, onu güce bağlı bir kablosuz şarj pedinin üzerine yerleştirmeniz yeterlidir. Telefonunuz otomatik olarak şarj olmaya başlayacaktır.

Bağlantı devam ederse ve kesilirse, telefonunuzun kılıfını çıkarıp koltuk arkalığını doğrudan kablosuz şarj cihazına yerleştirmeyi düşünebilirsiniz.

Kablosuz Şarj Hızınızı En Üst Düzeye Çıkaracak 4 Faydalı İpucu

Telefonunuzun watt değeri, kablosuz şarj cihazının ne kadar hızlı olabileceğini belirlemede önemli bir rol oynasa da aşağıdakileri yaparak şarj deneyimini hızlandırabilirsiniz:

Isıdan Kaçınmak

Aşırı ısı, kablosuz şarjı olumsuz etkiler çünkü sıcaklık arttıkça pile giden güç miktarı azalır.

30 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklar kablosuz şarjı önemli ölçüde yavaşlatabilir. Aşırı sıcaklıklar şarjın tamamen durmasına neden olabilir.

Bu nedenle, ısı oluşumunu azaltacak ve şarj ortamını 30 santigrat dereceden fazla olmayan bir sıcaklıkta tutacak şekilde tasarlanmış bir kablosuz şarj cihazı kullanın.

Şarj Ederken Uçuş Modunu Açın 

Kablosuz şarj ederken telefonunuzu kapatmak veya uçuş moduna almak en doğrusu olacaktır. Kullanmanız gerekiyorsa bunu dikkatli yapın. Cihazınız şarj sırasında ne kadar az güç tüketirse harici güç kaynağından o kadar az güç tüketir.

Arka Plan Uygulamalarını Kapat

Herhangi bir uygulamayı kullanmanız gerekiyorsa kablosuz şarjı hızlandırmak için çalışan tüm uygulamaları kapatmalısınız. Çoğu uygulama, uygulamadan çıktığınızda arka planda etkin kalır ve temel işlemlerini sürdürmek için güç tüketmeye devam eder.

Ayrıca, daha az kullanışlı uygulamaları sildiğinizden ve önbelleğinizi düzenli olarak temizlediğinizden emin olun.

Şarj Ederken Ekranı Kapatın

Telefonunuzun ekranını kapatmak, şarj hızını ekranın açık olduğu duruma göre %80’e kadar artırabilir.

Özetle..

Kablosuz şarj yaygınlaşıyor ve giderek daha fazla üreticinin katılmasıyla evrensel kablolu şarj standartlarını aşması an meselesi.

Modern kablosuz şarj, en azından özel alanda inanılmaz yüksek hızlar vaat ediyor.

Bu arada, telefonunuzun watt kapasitesine uygun bir Bix şarj cihazı seçerek mevcut kablosuz şarj hızlarından yararlanabilirsiniz.